Logo školy

MOTTO ŠKOLY

Žáci se vzdělávají podle Školního vzdělávacího programu.
Naším cílem je zvyšování kvality prostředí a výchovně vzdělávací práce. Modernizujeme metody výuky, nesnižujeme nároky na žáky. Ti musí získávat vědomosti a dovednosti, je třeba žáky vést ke správným návykům a sebekázni. Chceme vychovávat zdravě sebevědomé žáky, kteří budou umět vyjádřit své názory a přijmout zodpovědnost za sebe i za druhé. Vztah učitelů k žáků je založen na důvěře, má daná pravidla.
Uplatňujeme individuální přístup, podporujeme žáky k dosažení osobního maxima, nabízíme programy pro volný čas.
Zaměstnanci školy jsou díky svým kvalitám uznávaní a respektovaní. Ve škole je podporována týmová práce.
ZŠ a MŠ České Libchavy nabízí 2 volná místa pro učitelky 1. stupně ZŠ na plný úvazek.
Nástup od 1.9.2023. Podmínkou je VŠ vzdělání pedagogického oboru.
Nabízíme příjemné rodinné prostředí. Nabídky se životopisem zasílejte na email : reditelnazscl@seznam.cz
 

Dne 14. února 2023 jsme uspořádali zájezd do kina v Žamberku. Vybrali jsme si animovaný film Myši patří do nebe. Příjezd do Žamberka byl zajímavý. Autobus nám zastavil před Divišovým divadlem a děti se začaly bránit, že nechtějí do divadla, ale do kina. Po ujištění od paní učitelek si žáci oddechli a s radostí jsme se šli usadit na křesla do hlediště. Film byl o přátelství mezi liškou a myškou. Všichni jsme si ho užili a jeli zpět do školy.

 

Dne 30. ledna 2023 jsme se vydali autobusem na zámek do Kvasin, abychom shlédli výstavu betlémů. Jelikož nám počasí přálo a chumelilo, připomněla nám výstava Vánoce. Mohli jsme vidět různé druhy betlémů od maličkých (velké jako krabička od zápalek) až po veliké. Betlémy byly z různých materiálů (papírové, vyšívané, keramické, dřevěné, skleněné). Také jsme viděli betlémy z různých koutů světa. Výstava se nám líbila a k autobusu jsme došli jako sněhuláci. :-)

 

Před vánočními prázdninami jsme si uspořádali menší besídku, jelikož nás dost chybělo. Prostřeli jsme si stůl, na kterém nechybělo cukroví ani slané pochutiny. Připomněli jsme si pár vánočních tradic jako rozkrojení jablka, házení bačkorou a pouštění lodiček. Zahráli jsme si hru „Ztracená rolnička“. Zabrala nám dosti času, ale nakonec jsme zjistili, že s rolničkou si hraje kocour Lumpík. Za odměnu jsme rolničku také dostali. Připili jsme si šampaňským, zazpívali jsme si vánoční koledy a poté nás navštívil Ježíšek. Žáci si rozbalili dárečky, kde měli vodní hru (hlavolam) a tužky. Nakonec nám Ježíšek nechal ještě společné dárky. Byly to společenské hry, abychom o přestávkách nevymýšleli hlouposti, ale mohli se pěkně zabavit. Hned jsme je začali zkoušet. Nakonec jsme stihli i pohádku. Vánoční besídka se nám líbila, navnadili jsme se na Vánoce. Nakonec jsme si popřáli krásné veselé svátky a zakončili den slavnostním obědem.

I k nám do školy dorazil Mikuláš se svoji družinou. Po ruce měl anděla a na zlobivé děti 2 čerty. Mikuláš si vzal jednoho žáka po druhém a sama paní učitelka koukala, když žáček se přiznal, že zlobí. Ve škole totiž nezlobí, ale dozvěděla se, že zlobí doma sourozence. Všechny děti se vykoupily básničkou nebo písničkou a tak do pekla nikdo neodešel. Hodné děti a také ty, co se přiznaly a slíbily nápravu jak v chování, tak v učení dostaly od anděla nadílku.

28.11. v odpoledních až podvečerních hodinách proběhlo ve škole odpolední tvoření na vánoční jarmark s rodiči, žáky a někteří si přizvali na pomoc i sourozence. Vše se odehrávalo v příjemné atmosféře, popovídali jsme si, vyrobili výrobky a poseděli jsme u čaje a občerstvení. Jak se nám práce povedla, zjistíme na vánočním jarmarku.

Začínají se nám blížit Vánoce a tak jsme se rozhodli, že vyrazíme nasávat vánoční atmosféru do zahradnictví U Šťastných v Ústí nad Orlicí. Ráno jsme se sešli ve škole, kde jsme si první udělali generálku zpěvu na rozsvícení vánočního stromu. Poté jsme se vydali autobusem na cestu za tvořením. Cesta dlouhá není, jelikož to máme za rohem. V zahradnictví se nás pěkně ujali a zavedli nás do skleníku, kde měli vyhrazené místo na tvoření. Dále jsem tam mohli vidět plno Vánočních hvězd. Měli jsme tam připravenou mističku s chvojím, tedy základ svícnu, a svíčku. Všichni jsme si rozmysleli, v jakých barvách budeme svícen dělat. Poté jsme zašli po skupinkách si vybírat ozdobičky, které by se nám na ten svícen hodily. Jakmile jsme měli vybráno, šli jsme zpět a začali aranžovat vlastní svícen. Starší děti mohli s velkou opatrností přilepovat ozdobičky sami, mladším jsme pomohli, aby se nespálili. Děti to velmi bavilo a svícny se jim povedly. Poté se mohli znovu podívat do prodejny a koupit si nějakou dekoraci.

Na konec října se datuje svátek Halloween. Žáci 5. ročníku si pro své mladší spolužáky připravili překvapení. S pomocí paní vychovatelky přeměnili tělocvičnu na strašidelné doupě. Všude byli pavouci, černé kočky, dýně, visící nohy, upíři, čarodějnice a strašidelný strom. Páťáci si připravili stanoviště s úkoly. Na jednom čarodějnice roztrhala obrázek na malé kousky a my jsme museli zjistit, jak obrázek vypadal. Na dalším jsme hledali žížaly, které se schovali do bot a my měli určit, v které je. Dále jsme se měli trefovat dýněmi na poletující upíry. Po splnění disciplín nás čekalo strašidelné občerstvení. K pití jsme měli brčálovou vodu, ochutnali jsme žabí mozečky, uříznuté prsty, … Na závěr jsme si zatančili při strašidelné muzice. Moc děkujeme páťákům a paní vychovatelce za krásně připravenou akci.

Ještě než nám začaly podzimní prázdniny vydali jsme se na exkurzi do kotelny. Po první vyučovací hodině na nás čekal autobus, do kterého jsme nasedli a rozjeli jsme se do Ústí nad Orlicí. V Ústí už jsme vyhlíželi vysoký komín, jelikož to byl cíl naší cesty. Pan řidič cestu znal a ke kotelně nás dovezl. Na místě už na nás čekali. První jsme si povídali venku. Z čeho bereme energii, co znamená zkratka TEPVOS apod. Poté jsme zašli do jedné místnosti v kotelně, kde jsme si odložili kabáty a rozdělili jsme se do dvou skupin. Jedna skupina dostala pracovní list a druhá šla na exkurzi po kotelně. Nejvíce nás zaujali počítače a v nich různé grafy. Poté jsme se šli podívat na kogenerační jednotku a hlavně jsme ji slyšeli jak je hlasitá. Dozvěděli jsme se různé věci. Poté se skupiny prohodily. Nakonec jsme se šli podívat na ten vysoký komín a měli jsme uhádnout, jak je vysoký. Naše odhady se nám moc nepovedly a zjistili jsme, že je vysoký 30 metrů.

Jelikož bylo pěkné „BABÍ LÉTO“, využili jsme počasí a udělali si podzimní den. Každá třída si vymyslela svůj program. Někteří se vydali pozorovat přírodu, jak se nám hezky zbarvuje. Při procházce jsme určovali stromy a rostliny. Sesbírali jsme přírodniny a poté z nich tvořili různé obrazce. Jiní zase si v rámci procházky našli pěkné místo, které pak malovali. Pobyt venku jsme si velmi užili.

Jak už je u nás zvykem, na začátku školního roku jsme začali plaveckým výcvikem. Každý pátek jsme hned ráno odjížděli autobusem na plavecký bazén v Ústí nad Orlicí. V první hodině si nás prověřili a do družstev rozdělili. Učili nás plaveckým stylům, zdokonalovali jsme se a za odměnu jsme vždy na konci hodiny měli čas pro zábavu. Poté taky přišly testy, ano i v plavání jsme dokazovali, co umíme. Všichni jsme je ale zvládli. Na poslední hodinu jsme se všichni velmi těšili. Užívali jsme si volnou hodinu a také jsme mohli jet tobogánem. Na konci jsme dostali drobné dárečky a také vysvědčení.

 

Školní rok jsme započali hravě a zábavně. Měsíc září jsme si zpříjemnili pomocí barevného týdne. Přemýšlíte, co to znamená? Že jsme se všichni oblékli do jedné barvy. To bylo zajímavé. Všichni jsme vypadali stejně a nejlepší na tom bylo, že si nám paní učitelka pletla :-). To jsem si užili zábavy. Týden zahájilo červené pondělí. Většinou jsme měli červená trička, ale našli se i tací, kteří našli i červené kalhoty. V úterý jsme vypadali všichni jako vodníci. Jaká barva byla tedy v plánu? Ano, úterý patřilo barvě zelené. Ve středu jsme si proslunili školu a zářili jako sluníčko. To už jistě víte, že na středu připadla barva žlutá. Čtvrtek patřil černobílé kombinaci a pátek jsme sladili barvu s plaváním, tedy nás čekala modrá barva. Bylo zajímavé sledovat, jestli všichni najdou doma aspoň jeden kousek oblečení v barvě, která zrovna měla být. Tyto základní měli všichni. Uvidíme, jestli si to třeba někdy nezopakujeme a budou nějaké jiné barvy. :-)

Zdravé zuby

Projekt zdravé zuby podporuje správnou péči o dětský chrup a prevenci zubních kazů.

Škola plná zdraví

V projektu jsme zaregistrovaní od roku 2012. Cílem je přirozenou, hravou  a nenásilnou formou zvýšit oblibu zeleniny u dětí.

Hravě žij zdravě

Žáci se učí zábavnou a snadno přístupnou formou dodržování zdravého životního stylu..

Ovoce do škol    

Cílem je zlepšení stravovacích návyků u dětí

Recyklohraní

Recyklohraní je školní recyklační program pod záštitou MŠMT České republiky, jehož cílem je prohloubit znalosti žáků v oblasti třídění a recyklace odpadů a umožnit jim osobní zkušenost se zpětným odběrem baterií a použitých drobných elektrozařízení.

Česko čte dětem

Pravidelné předčítání knih českých i světových autorů dětem.

Čtení pomáhá

Cílem je spojit dětské čtenářství a pomoc druhým. Za přečtení knihy a vyplnění testu žák obdrží na své konto 50,- korun, které věnuje některému z charitativních projektů.

EU peníze

Na základě žádosti o finanční podporu z OP VK rozhodlo MŠMT o poskytnutí dotace.
Náš projekt se jmenuje EU peníze České Libchavy. Výdaje na projekt činí 480 232,- korun.
Účelem dotace je podpora kvalitního vzdělávání žáků.

Skutečně zdravá škola                                     

Chceme, aby děti jedly jídlo, které je zdravé, chutná jim a aby věděly, odkud pochází.

Projekt Pomáháme dětem

Je spolufinancován Evropskou unií. Cílem je prohloubení spolupráce pedagogických pracovníků, poskytnutí dočasné personální posily a současně větší podpory dětem ohroženým případným školním neúspěchem.  

EU banner

 

EU banner

 


EU banner